Time BRA Time ITA sport event venue Italia Team athletes competing today
09:50 - 10:10 14:50 - 15:10 Rowing Pair Semifinals / M Lagoa Stadium GIOVANNI ABAGNALE MARCO DI COSTANZO
10:00 - 12:32 15:00 - 17:32 Equestrian Eventing Team Jumping Final Olympic Equestrian Centre PIETRO ROMAN LUCA ROMAN ARIANNA SCHIVO
10:00 - 13:00 15:00 - 18:00 Judo Men - 81 Kg Elimination Rounds Carioca Arena 2 MATTEO MARCONCINI
10:00 - 13:00 15:00 - 18:00 Judo Women -63 Kg Elimination Rounds Carioca Arena 2 EDWIGE GWEND
10:20 - 11:40 15:20 - 16:40 Water Polo Italy-Brazil /W Maria Lenk Aquatics Centre ROSARIA AIELLO ROBERTA BIANCONI ALEKSANDRA COTTI TANIA DI MARIO GIULIA EMMOLO TERESA FRASSINETTI ARIANNA GARIBOTTI GIULIA GORLERO FRANCESCA POMERI ELISA QUEIROLO FEDERICA RADICCHI CHIARA TABANI LAURA TEANI
10:30 - 16:40 15:30 - 21:40 Judo Men -81 Kg Round of 32 Carioca Arena 2 MATTEO MARCONCINI
10:40 - 10:50 15:40 - 15:50 Rowing Double Sculls Semifinals / M Lagoa Stadium ROMANO BATTISTI FRANCESCO FOSSI
10:45 - 12:35 15:45 - 17:35 Fencing Epee Individual Round of 32 / M Carioca Arena 3 PAOLO PIZZO
10:50 - 11:10 15:50 - 16:10 Rowing Lightweight Four Semifinals / M Lagoa Stadium MARTINO GORETTI LIVIO LA PADULA STEFANO OPPO PIETRO WILLY RUTA
11:00 - 11:15 16:00 - 16:15 Boxing Light (60kg) Round of 16 Bout 13 / M Riocentro - Pavilion 6 CARMINE TOMMASONE
11:00 - 11:40 16:00 - 16:40 Judo Women -63 Kg Round of 16 Carioca Arena 2 EDWIGE GWEND
11:10 - 11:40 16:10 - 16:40 Rowing Lightweight Double Sculls Repechages / W Lagoa Stadium LAURA MILANI VALENTINA RODINI
11:15 - 13:05 16:15 - 18:05 Fencing Epee Individual Round of 32 / M Carioca Arena 3 MARCO FICHERA
11:30 - 11:50 16:30 - 16:50 Rowing Pair Repechage / W Lagoa Stadium SARA BERTOLASI ALESSANDRA PATELLI
11:30 - 16:40 16:30 - 21:40 Judo Men -81 Kg Round of 16 Carioca Arena 2 MATTEO MARCONCINI
11:45 - 12:35 16:45 - 17:35 Fencing Epee Individual Round of 32 / M Carioca Arena 3 ENRICO GAROZZO
12:00 - 12:50 17:00 - 17:50 Beach Volley Preliminary W: Menegatti/Giombini (ITA) - Elghobashy/Nada (EGY) Beach Volleyball Arena LAURA GIOMBINI MARTA MENEGATTI
13:00 - 13:10 18:00 - 18:10 Judo Men - 81 Kg Quarterfinals Carioca Arena 2 MATTEO MARCONCINI
13:00 - 13:20 18:00 - 18:20 Fencing Epee Individual Round of 16 / M Carioca Arena 3 ENRICO GAROZZO
13:00 - 16:30 18:00 - 21:30 Tennis Singles Second Round / W Olympic Tennis Centre SARA ERRANI
13:14 - 13:26 18:14 - 18:26 Swimming 100m freestyle heats / M Olympic Aquatics Stadium LUCA DOTTO FILIPPO MAGNINI
13:33 - 13:48 18:33 - 18:48 Swimming 200m butterfly heats / W Olympic Aquatics Stadium STEFANIA PIROZZI ALESSIA POLIERI
14:00 - 14:56 19:00 - 19:56 Equestrian Eventing Individual Jumping Final Olympic Equestrian Centre PIETRO ROMAN
14:00 - 16:30 19:00 - 21:30 Tennis Singles Second Round / M Olympic Tennis Centre FABIO FOGNINI
14:00 - 16:30 19:00 - 21:30 Tennis Singles Second Round / M Olympic Tennis Centre ANDREAS SEPPI
14:10 - 14:35 19:10 - 19:35 Swimming 200m breaststroke heats / M Olympic Aquatics Stadium LUCA PIZZINI
14:17 - 14:41 19:17 - 19:41 Swimming 4x200m freestyle relay heats / M Olympic Aquatics Stadium MARCO BELOTTI ANDREA MITCHELL D'ARRIGO GABRIELE DETTI ALEX DI GIORGIO
15:00 - 16:45 20:00 - 21:45 Volleyball Italy-USA /M Maracanãzinho OLEG ANTONOV EMANUELE BIRARELLI SIMONE BUTI MASSIMO COLACI SIMONE GIANNELLI OSMANY JUANTORENA FILIPPO LANZA MATTEO PIANO SALVATORE ROSSINI PASQUALE SOTTILE LUCA VETTORI IVAN ZAYTSEV
15:30 - 16:00 20:30 - 21:00 Weightlifting Women's 63kg Final Group A Riocentro - Pavilion 2 GIORGIA BORDIGNON
15:30 - 16:40 20:30 - 21:40 Judo Men -63 Kg Repechage Carioca Arena 2 MATTEO MARCONCINI
16:00 - 20:00 21:00 - 01:00 Tennis Doubles Second Round / W Olympic Tennis Centre SARA ERRANI ROBERTA VINCI
16:40 - 17:20 21:40 - 22:20 Judo Men -81 Kg Bronze Medal Contest A Carioca Arena 2 MATTEO MARCONCINI
17:00 - 17:30 22:00 - 22:30 Tennis Doubles Second Round / M Olympic Tennis Centre FABIO FOGNINI ANDREAS SEPPI
22:00 - 22:50 03:00 - 03:50 Beach Volley Preliminary M: Nicolai/Lupo (ITA) - Naceur/Belhaj (TUN) Beach Volleyball Arena DANIELE LUPO PAOLO NICOLAI
22:03 - 22:16 03:03 - 03:16 Swimming 100m freestyle semifinals / M Olympic Aquatics Stadium LUCA DOTTO
22:19 - 22:25 03:19 - 03:25 Swimming 200m freestyle final / W Olympic Aquatics Stadium FEDERICA PELLEGRINI
22:37 - 22:52 03:37 - 03:52 Swimming 200m butterfly semifinals / W Olympic Aquatics Stadium ALESSIA POLIERI
23:03 - 23:18 04:03 - 04:18 Swimming 200m breaststroke semifinals / M Olympic Aquatics Stadium LUCA PIZZINI
jQuery(function($){ $(".hasTooltip").tooltip({"html": true,"container": "body"}); }); JCEMediaBox.init({popup:{width:"",height:"",legacy:0,lightbox:0,shadowbox:0,resize:1,icons:1,overlay:1,overlayopacity:0.8,overlaycolor:"#000000",fadespeed:500,scalespeed:500,hideobjects:0,scrolling:"fixed",close:2,labels:{'close':'Close','next':'Next','previous':'Previous','cancel':'Cancel','numbers':'{$current} of {$total}'},cookie_expiry:"",google_viewer:0},tooltip:{className:"tooltip",opacity:0.8,speed:150,position:"br",offsets:{x: 16, y: 16}},base:"/",imgpath:"plugins/system/jcemediabox/img",theme:"standard",themecustom:"",themepath:"plugins/system/jcemediabox/themes",mediafallback:0,mediaselector:"audio,video"});